Avatar

Warszawa, 14 marca 2023 – Cisco ogłosiło nowy cel, którego realizacja pomoże w rozwoju społeczeństwa informacyjnego – przeszkolenie ćwierci miliona obywateli Unii Europejskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa w ciągu najbliższych trzech lat. Priorytet ten został obrany z okazji Europejskiego Roku Umiejętności i będzie realizowany przez Cisco Networking Academy.

Dyrektor generalny i prezes Cisco, Chuck Robbins, spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Margaritisem Schinasem. Rozmawiali o krajobrazie zagrożeń cybernetycznych, a także o możliwościach i wyzwaniach, jakie stoją przed Europą w zakresie umiejętności cyfrowych.

„Mając na uwadze nasz cel, jakim jest przeszkolenie 250 000 osób w zakresie umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem w całej Unii Europejskiej w ciągu najbliższych trzech lat, cieszymy się, że możemy aktywnie wspierać wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych u jak największej części społeczeństwa” – skomentował Chuck Robbins.

W miarę jak Europa dokonuje transformacji ekologicznej i cyfrowej, realizując polityki w ramach obszaru „Cyfrowa dekada Europy: cele cyfrowe na 2030 r.”, cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze – od podstawowych zdolności cybernetycznych, aż po profesjonalne certyfikaty. Cisco Networking Academy wykorzystuje unikalny ekosystem instytucji i instruktorów w całej Europie i poza jej granicami, aby wypełnić lukę kompetencyjną, czyniąc przestrzeń cyfrową bardziej dostępną i bezpieczną.

Działania Cisco mają na celu podnoszenie i zmianę kwalifikacji i budowanie odporności społeczeństw, w których każdy może skorzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi cyfrowych w sposób bezpieczny.

Cisco Networking Academy

Cisco Networking Academy to jeden z najdłużej działających na świecie programów typu “skills-to-jobs”, oferujący wysokiej jakości edukację technologiczną i cyfrową w ramach partnerstw publiczno-prywatnych.

We współpracy z instytucjami edukacyjnymi, organami rządowymi i organizacjami pozarządowymi na całym świecie, Cisco Networking Academy zapewnia program nauczania i narzędzia skoncentrowane na technologiach informacyjnych i komunikacyjnych kształtujących przyszłość. Wśród nich znajdują się cyberbezpieczeństwo, sieci komputerowe, narzędzia do współpracy czy Internet rzeczy (IoT). Kursy są zaprojektowane tak, aby wyposażyć uczniów w umiejętności wymagane przez rynek, wykorzystując gamifikację, oceny i rozwiązywanie problemów.

Kursy dostosowane są do zróżnicowanych poziomów zaawansowania uczniów. Przygotowują one do uzyskania powszechnie uznawanych certyfikatów potwierdzających najbardziej pożądane umiejętności w sektorze IT. W ciągu ostatnich lat 94% studentów badanych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, którzy wzięli udział w kursach umożliwiających uzyskanie certyfikatów Cisco, znalazło pracę lub zapewniło sobie możliwość dalszego kształcenia.

Nowa platforma Cisco Networking Academy “Skills For All” zapewnia najlepsze w swojej klasie treści dostępne dla jak największej liczby uczących się. Pozwala na rozwijanie umiejętności w dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od tego, czy celem jest nabycie podstawowej wiedzy, czy też osiągnięcie pełnej gotowości do pracy w zawodzie.

Start IT – Cisco4Ukraine

W Polsce w ramach Cisco Networking Academy działa m.in. program Start IT – Cisco4Ukraine zainaugurowany w lutym 2023 we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie. Program ma na celu przeszkolenie 10 000 osób w ciągu najbliższych 2 lat. Został on stworzony z myślą o ukraińskich uchodźcach, którzy chcą budować umiejętności cyfrowe, przekwalifikować się lub podnieść kwalifikacje.

Kursy w ramach programu Start IT – Cisco4Ukraine obejmują dwa obszary: Cyberbezpieczeństwo i Programowanie, a niebawem dołączą do nich kolejne: Analiza Danych i Sieci Komputerowe. Kursy prowadzone są w języku ukraińskim.

Start IT wspiera program Cisco Country Digital Acceleration (CDA) w Polsce. CDA to długoterminowe partnerstwo strategiczne z władzami krajowymi i regionalnymi, kluczowymi sektorami gospodarki i środowiskiem akademickim, które pomaga przyspieszyć krajowy program cyfryzacji i otworzyć nowe możliwości dla kraju, jego firm i obywateli. Cisco CDA działa w ponad 40 krajach na całym świecie, a od niedawna także w Polsce.

„Nasz program CDA w Polsce opiera się na 3 kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Jesteśmy głęboko przekonani, że uruchomienie programu Start IT, oprócz istniejących inicjatyw realizowanych przez Cisco Networking Academy, pomoże stworzyć pulę talentów z odpowiednimi umiejętnościami cyfrowymi potrzebnymi do transformacji cyfrowej” – powiedział Guy Diedrich, SVP i Global Innovation Officer w Cisco.

Inne przykłady partnerstw Cisco Networking Academy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Europie

  • Cisco Networking Academy współpracuje z REDI School w Niemczech, aby certyfikować migrantki i uchodźczynie za pomocą ścieżek edukacyjnych Networking Academy. Kobiety, które uzyskały certyfikaty, mają dostęp do ofert pracy w Cisco i w ekosystemie partnerskim firmy. Rozwiązanie to zostało z powodzeniem zastosowane podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku oraz podczas trwającej wojny w Ukrainie.
  • W Grecji, program we współpracy z Scientific College of Greece i KEDE (Federacja Gmin Greckich), ma na celu zapewnienie 200 kandydatom z 8 gmin możliwości bezpłatnego udziału w pełnej ścieżce certyfikacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • We Włoszech, dzięki współpracy z władzami Turynu, Cisco Networking Academy zapewniła pracownikom miejskim podstawowe szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach kursu Introduction to Cybersecurity, wzmacniając cybergotowość lokalnej administracji.