Avatar

To możliwe m.in. dzięki superszybkiej transmisji danych w sieci SD-WAN i 5G od Cisco

W miniony weekend podczas wyścigów samochodowych z serii DTM na torze Red Bull Ring w austriackiej Styrii, zaprezentowano elektryczny prototyp auta kierowanego zdalnie. Samochodem sterował mistrz DTM Trophy Tim Heinemann, który znajdował się w symulatorze oddalonym od toru o 80 kilometrów, w mieście Graz. Samochód bez kierowcy w środku pokonał okrążenie testowe tuż przed głównym wyścigiem. Maksymalna prędkość jaką udało się osiągnąć to 150 km/h.

Prototyp to bardzo wyrafinowany, elektryczny samochód wyścigowy zbudowany przez techników DTM, jednej z najsłynniejszych serii wyścigów samochodów turystycznych na świecie, we współpracy z liderem projektu, firmą Schaeffler. Firma Riedel Networks zaprojektowała i zbudowała sieć komunikacyjną, a firma Cisco została wybrana jako dostawca technologii w ramach tej współpracy.

Przy prędkości osiąganej przez samochód, 20 milisekund opóźnienia w połączeniu przekłada się na przebyty metr. Czas transmisji danych między kierowcą symulatora w Grazu a samochodem na torze Red Bull Ring wynosił tylko 2 ms dla sieci WAN i około 5 ms dla sieci radiowej. To parametry bardzo zbliżone do prędkości światła.

Przyszłość łączności

W przypadku pełnowymiarowego, zdalnie sterowanego samochodu wyścigowego jadącego po torze, priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego niezbędne było posiadanie responsywnego i bezpiecznego połączenia.

Grupa Riedel to rodzina dostawców technologii do transmisji sportowych i produkcji wydarzeń na żywo. Jako eksperci w dziedzinie rozwiązań sieciowych i komunikacyjnych oraz transmisji sygnałów audio, wideo i danych o znaczeniu krytycznym, Riedel jest znany z dostarczania spersonalizowanych systemów dla takich pionierskich projektów.

„Próba kontrolowania samochodu wyścigowego przy takiej prędkości z odległości 80 km nigdy wcześniej nie została podjęta. Współpraca z Cisco w celu zapewnienia bezpiecznego i elastycznego połączenia była więc dla nas niezbędna” – mówi Michael Martens, dyrektor generalny Riedel Networks.

Firma zaprojektowała i wdrożyła architekturę komunikacyjną do sterowania samochodem wyścigowym za pomocą zdefiniowanej programowo sieci rozległej Cisco (SD-WAN) i platformy Catalyst 8300 Edge zapewniającej bezpośrednie połączenie ze światłowodem przez łącze MPLS, które jest szybki i niezwykle niezawodne. Z tego powodu niektórzy klienci Cisco decydują się na uruchamianie wybranych aplikacji w swojej architekturze Cisco SD-WAN właśnie przez MPLS.

5G, SD-WAN i transmisja danych z prędkością ponad 3 Gb/s

Cisco Catalyst 8300 zapewnia niezawodną transmisję danych z dostępnością klasy operatorskiej (99,999%), która jest wymagana między samochodem a zdalnym symulatorem jazdy.

Prowadząc samochód, który ma ponad 1000 w pełni zelektryfikowanych koni mechanicznych bez nikogo na pokładzie, nadal potrzebny jest jednak plan B na wypadek awarii łącza MPLS. Dzięki wyjątkowej prędkości oferowanej przez 5G, architektura została zaprojektowana tak, aby zawierała nadmiarowe połączenie zapasowe przy użyciu bramek komórkowych Cisco Catalyst Cellular Gateway. W tym przypadku 5G dostarczane poprzez SD-WAN stałoby się podstawowym łączem sieciowym, o prędkości transmisji danych dochodzącej do 3,3 Gb/s.

Sieć zbudowana przez Riedel Networks obsługuje nie tylko zdalne sterowanie, ale także umożliwia przesyłanie wideo z samochodu do kierowcy i od kierowcy do obsługi technicznej na torze wyścigowym. Sieć zapewnia również komunikację interkomową.

Więcej informacji w notce prasowej i na blogu Cisco.